UM / Jr NM

bilde

Speeds nye landslagsgutter Jonas Hagmansen og Markus Woxholt imponerte under junior-NM og UM i svømming denne helga. Begge reiste de hjem med landslagsplasser i baklomma.

– Utrolig stas å kunne kalle seg landslagssvømmer. Det er en drøm som går i oppfyllelse for oss begge. Vi er veldig fornøyd med å ha kommet inn. Det er en stor motivasjonsfaktor for oss, sier Jonas Hagmansen (16) og Markus Woxholt (14). Speed-duoen imponerte alle da junior-NM og UM i svømming ble arrangert i Asker fra torsdag til søndag. Hagmansen tok tidskravet på 800 meter fri med to sekunder. I tillegg svømte han inn på en tredjeplass på 1500 meter fri. Dermed fikk han en plass på juniorlandslaget. Woxholt sikret seg plassen på utviklingslandslaget etter og sanket 550 poeng på både 400 og 200 meter fri. – Vi har begge jobbet hardt i det siste og hatt NM og UM som mål. I helga bestemte vi oss for å gjøre vårt ytterste, og heldigvis var formen på plass, sier duoen. Stolt trener Hovedtrener i Speed, Tudor Ignat, er stolt over å nå ha to landslagssvømmere i stallen. – Dette er stort for en liten klubb som Speed. Vi er veldig stolte over gutta, sier han. Flere resultater Det var ikke bare Jonas Hagmansen og Markus Woxholt som var i aksjon for Speed under årets junior-NM og UM. Totalt var det 13 svømmere i vannet, og flere av dem satte solide personlige rekorder og oppnådde gode plasseringer. Vi nevner noen høydepunkter. NM startet på torsdag med 800 fri hvor Jonas Hagmansen var først ut. Han endte på en 4. plass i UM med tiden 8.30,62 som var en forbedring av pers. Thomas Aguilera fulgte opp med ny personlig rekord på 50 meter bryst i junior-NM, mens Sara Boukili perset på 50 meter rygg og tok en 16. plass. Speed hadde også med et stafettlag både i UM og junior-NM-klassen på 4×100 meter fri. I UM svømte Markus Woxholt, Daniel Farahani, Simen Flood Kvien og Jonas Hagmansen. De perset alle sammen og svømte inn til en sjetteplass. Fredagen åpnet med 400 meter fri hvor Jonas Hagmansen og Markus Woxholt knuste sine personlige rekorder og ble nummer fire og 13 i UM. Daniel Farahani svømte også inn til ny pers og 13. plass på 100 meter butterfly. Dagen ble avsluttet med 4×200 meter stafett for guttene, hvor Speed hadde med lag i UM og junior-NM. På UM-laget svømte Simen Flood Kvien, Jonas Hagmansen, Daniel Farahani og Markus Woxholt inn til en 5. plass. Juniorlaget med Markus Woxholt, Henrik Flood Kvien, Soufian Boukili og Simen Flood Kvien endte på en tiendeplass. Markus Woxholt, Jonas Hagmansen, Daniel Farahani og Simen Flood Kvien svømte inn til en 12. plass på 4×50 meter fri i lørdagens UM. På 200 meter fri svømte Sara Boukili inn til en 11. plass i junior-NM. Under ettermiddagens finaler gjorde Jonas Hagmansen sitt beste løp, og svømte inn til en bronsemedalje på 1.500m fri på den sterke tiden 16.20, 06. I junior-NM holdt det til en 7.plass. Med én medalje, og to utøvere uttatt på landslaget var dette et meget innholdsrikt mesterskap for Speed. Svømmerne traff bra på formen, og svømte sine beste løp noensinne.